Najczęściej zadawane pytania

- Jestem po poważnym kryzysie psychicznym (lub od dłuższego czasu choruję psychiczne) i zainteresowała mnie oferta udziału w zajęciach Środowiskowego Domu (lub otrzymałam skierowanie od lekarza), co powinienem/powinnam teraz zrobić?
- Jeśli chciałbyś/chciałabyś stać się uczestnikiem ŚDS, prosimy w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub mailowy z Twojej strony w celu umówienia się na rozmowę konsultacyjną, na której będziesz mógł/mogła się dowiedzieć o ofercie ośrodka

- Czy wymagane jest skierowanie od lekarza?
- Skierowanie nie jest wymagane

- Czy od razu po zgłoszeniu mogę uczestniczyć w zajęciach odbywających się w Środowiskowym Domu?
- Przed uczestniczeniem w zajęciach, proponujemy rozmowy konsultacyjne, na których będziesz mógł/mogła dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania ośrodka oraz w przypadku chęci dalszej uczestniczenia w ŚDS, ustalić wspólnie z terapeutą od kiedy możesz zacząć korzystać z zajęć Środowiskowego Domu. Czasami jest to możliwe już po jednej lub kilku rozmowach konsultacyjnych.

- Czy udział w zajęciach ŚDS jest obowiązkowy każdego dnia?
- Nie jest. To w porozumieniu z własnym terapeutą prowadzącym ustalisz częstotliwość przychodzenia do Ośrodka. Jest to dopasowywane indywidualnie z uwagi na Twoje potrzeby i możliwości oraz biorąc pod uwagę dostosowaną do Ciebie ofertę naszych zajęć.

- Czy muszę uczestniczyć we wszystkich zajęciach?
- Nie jest to wymagane. Podobnie jak to jest napisane wyżej, podobnie w przypadku zajęć - jest to dopasowywane do Twoich potrzeb i możliwości oraz z uwzględnieniem dostosowanej do Ciebie oferty naszych zajęć.

- Czy za korzystanie z ŚDS będę ponosić odpłatność?
- Środowiskowy Dom nie jest prywatnym ośrodkiem. Uczestnicy ŚDS ponoszą odpłatność ustaloną drogą administracyjną, w wyniku decyzji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Opłatność ta jest zróżnicowana (zależy od wysokości dochodu na jednego członka rodziny) i jest ustalona na podstawie Wywiadu środowiskowego, który przeprowadzi z Tobą pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej. W przypadku bardzo niskiego dochodu możesz być w ogóle zwolniony z odpłatności za uczestniczenie w zajęciach ŚDS.